„Tosia i Tymek”

O autorach

„Tosia i Tymek to niezwykła seria stworzona dla dzieci, przez Jean oraz Gareth’a Adamson. W oryginale Topsy i Tim, to dwójka bliźniąt, a zarazem przyjaciół, którzy to na swojej drodze, napotykają przeróżne przygody- od żeglarstwa, przez jazdę konną czy wędrówki po górach. Autorzy stworzyli tę serię jako małżeństwo, niestety Gareth zmarł w roku 1982. Niemniej jednak jego żona Jean, kontynuowała pisanie przygód Tosi i Tymka. Ostatecznie, do tej pory, ukazało się ponad 130 tytułów publikacji związanych z Tosią i Tymkiem, a sprzedaż osiągnęła na całym świecie liczbę ponad 21 mln. Autorzy bardzo starannie dobierali szatę graficzną a każdy tytuł, jest pełen rozmaitych ilustracji, które wymyślone były przez Gareth’a i Jean. Wiele pomysłów na swoje książeczki dla dzieci, Adamsonowie brali ze swojego życia. Mianowicie obserwowali zachowanie swoich dzieci i często ujmowali to w tych właśnie publikacjach. Powstała także mini seria filmów, obrazująca Topsy i Tima na co dzień. Zdobyła ona Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej w roku 201 za najlepiej przygotowującą najmłodszych i edukującą serię na wyspach.

„Tosia i Tymek”

„Tosia i Tymek” to doskonały sposób na wszelkie smutki i zmartwienia. Rodzeństwo wprowadzi w każdy, nawet najbardziej szary dzień, odrobinę uśmiechu. Polska wersja tej serii, została opracowana przez Wandę Chotomską i jej wydanie, pisane jest wierszem. Jest to odpowiednia książeczka dla najmłodszych, ale także dla rodziców. Pokazuje bardzo proste, codzienne problemy, jednak niektóre z nich w oczach dziecka, urastają do wyższej rangi. Rozmaitość tytułów i tematów, które poruszane są przez bliźnięta, pozwala maluchom na wybór- o czym dzisiaj chcieliby przeczytać. „Tosia i Tymek i małe dziecko”, to nie tylko przygoda tych dwojga z niemowlakiem, ale także pomoc mu podczas choroby, lotu samolotem czy próba poprawy jego ogólnego samopoczucia. Rodzeństwo pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości, które mogą mieć najmłodsi i pomagają odpowiedzieć, na nawet najbardziej nurtujące pytania, napotykające młodego człowieka. Dzięki temu rodzice mogą dobrać dla swojego potomstwa, lektury, będące praktyczne i wyjaśniające wiele, najbardziej istotnych kwestii.

Do sięgnięcia po te publikacje, zachęca również cena. Krótkie książeczki, to wydatek kilku złotych, a na pewno wniosą coś nowego, do świata naszych dzieci. Najbardziej popularne z tej serii są: ‚”Tosia i Tymek idą do lekarza”, ”Tosia i Tymek uczą się pływać”, „Tosia i Tymek na wsi”, „Tosia i Tymek mają ospę” czy „Tosia i Tymek idą do szpitala”. W każdej z nich znajdziemy coś nowego, co spotkało tych dwojga- Tosię i Tymka i zobaczymy rodzeństwo w innej odsłonie.